כספות בהיסטוריה

במצרים, ביוון וברומא העתיקות מילא ארגז חזק וכבד את תפקיד הכספת, בפועל מדובר בארגזי-עץ, שבהם נשמרו בגדים יקרים, זהב וכסף(הומרוס). במקדשים אחדים באתונה – כולל הפארתנון – היה חדר מיוחד מיועד לאוצרות המקדש, והוא עמד גם לרשות האזרחים לשמירת חפצי ערך.
הכספת הרומית (arca) היתה עשויה ברזל או עץ משוריין בחגורות ברונזה או ברזל וסגורה במנעול; בדרך כלל עמדה באטריום של הבית ועליה היה ממונה עבד מיוחד ה-arcarius שהוא למעשה המנעולן מהתקופה הרומית. אוצרות המקדשים הרומיים נשמרו בחדרים בעלי מבנה חזק, ששימשו רבות לשמירת רכוש של המדינה.
כספת ציבורית הוחזקה במשך מאות שנים ברומא במרתפי המקדשים של סאטורנוס ושל האלה "אופס"- בימי הביניים נשמרו אוצרות בחדרים תת קרקעיים, שעליהם הופקדו שומרים מזויינים; וכן היו בשימוש ארגזים של עץ קשה, משוריינים בחגורות ברזל. בזמן הרנסאנס קושטו ארגזי אוצרות באומנות רבה, ומנעולים אומנותיים צורפו להם.

כספות צפות

במהלך מלחמת העולם הראשונה ניסה כל צד לפגוע בכל דרך אפשרית בכלכלתה של מדינת האויב, ולהזיק ליכולת הלחימה שלו. בין היתר, נזרעו נתיבי השייט העולמיים במיליוני מוקשים ימיים שנועדו להטביע את ספינות האויב. בתקופה שלאחר סיום מלחמת העולם הראשונה היו עדיין נתיבי השייט העולמיים בסכנה עקב המוקשים הימיים הרבים שנותרו בים. טביעת ספינה גרמה כמובן לאובדן המטען שנשאה על סיפונה, כולל דבר דואר מסמכים חשובים ושאר פריטים שאין להם תחליף, ודרשו פתרון שיבטיח את ביטחונם של אותם מסמכים. חברה הולנדית בשם "וואן בלאדרן" נענתה לאתגר ופיתחה כספות מתכת מסוג מיוחד שהייתה בעלת יכולת ציפה. הרעיון היה שאת דברי הדואר יובילו על סיפון הספינה בתוך כספת מיוחדת, כך שאם הספינה תיפגע ממוקש ותטבע, הכספות יצופו על פני המים וניתן יהיה למצוא אותה ולהציל את דברי הדואר שבה. בשנת 1921 הונפקה בהולנד סידרה בולים מיוחדת לצורך תשלום עבור השירות. השירות המיוחד לא זכה להענות גדולה, מאחר ופינוי המוקשים נתיבי השייט הקטין משמעותית את הסיכון ובשנת 1924 ביטל איגוד הדואר הבינלאומי את התעריף המיוחד להובלת דואר בכספות צפות.

כספות בעידן המודרני

הושם דגש רב לבעיית המנעול מאחר שהסגירה במפתח לא נתנה, אלא הגנה חלשה נגד גניבה. טכניקות פתיחתו נלמדה מהר ע"י הגנבים, ומאז קיים מירוץ התחרות בין התחבולות לסגירה ולפתיחה של הכספת.
פורצי הכספות אינם מבצעים את מלאכתם על ידי פתיחת מנעולים בלבד, אלא גם על ידי שיבוב חלקי של הדפנות או הריסתן באמצעים מכאניים או בחומרי נפץ, או ע"י *חיתוך אבוקת אלומיניום; לפיכך אין השמירה על הרכוש עומדת על בטיחות המנעול בלבד, והיא מתחילה כבר בדרכי הגישה אל הכספת.
כתוצאה מכך פותחו *מתקני אזעקה אלקטרוניים, המופעלים באופן אוטומאטי במקרה של התקרבות בלתי מוסמכת.
כגון: *תא פוטו-חשמלי מעורר אזעקה כשנופל עליו צל הפורץ; גלים על-קוליים יוצרים בתהודתם רשת מגינה מסביב לכספת.
יש כספות המצויידות בבריחי משנה, הנסגרים על ידי הזעזוע הנגרם בניסיון לפוצץ את המנעול. נגד קידוח הדפנות מתגוננים על ידי הגברת קשיותן, חזקן ועביין של דפנות הפלדה.
לאחרונה מצפים את השטחים החיצונים בתערובת של חלקים קשים ביותר בתוך מטריכס של מתכת רכה; כתוצאה מהבדלי הקושי בחומר זה פועלים על המקדחים כוחות חד צדדיים, הגורמים לשבירתם. בגלל מוליכותה התרמית הגבוהה של מתכת זו מתפזר חום הלהבה.
בכספות חסינות אש ממולא החלל בין הדפנות בחומר בידוד תרמי המקשה את פריצת הכספת על ידי חיתוך אבוקת אלומיניום. קירותיהם ותקרותיהם של חדרי אוצר נעשים מבטון מזויין, מוגן בנוסף על ידי לוחות פלדה; עובי הקירות מגיע לפעמים ל3/4 מ'. הדלתות לחדרים אלה משקלן כמה טונות (עד כמה עשרות טונות), והן בנויות לוחות מפלדות שונות; הן נסגרות לתוך משקופים בעלי שיפועים חופפים לדלתות, וננעלות במערכת של בריחים הנעים לכל הכיוונים ועליהם סוגרים מנעולים שונים.

*חיתוך אבוקת אלומיניום– באמצעות ברנר שמופעל באמצעות גז מסוג אציטלן וחמצן. בכספות בעלות דפנות מכפלות משתמשים בסוג של מוט אלומיניום שדרכו מועבר חמצן נקי ועל ידי כך הם מגיעים לטמפרטורה גבוה המתיכה את הפלדה.
*מתקני אזעקה אלקטרוניים– בתוך הכספת יש גלאי זעזועים שמחובר למערכת האזעקה חיצונית שמקושרת למוקד. במקרה של פריצה האזעקה מופעלת.
*תא פוטו-חשמלי בשמו הנרדף, גלאי נוכחות (נפח) מנורה אשר נדלקת שיש נוכחות של נפח בחלל מאובטח.

כספות ביתיות

כספות

כספות ביתיות

כספת

כספות בעידן הטכנולוגי

כרגע בשוק הכספות פותחו דגמי כספות ביומטרים, הקרויים Digital e-lock (מנעול טביעת אצבע). פיתוח מנגנון נעילה ביומטרי מסייע במקרים בהם קוד הכספת או המפתח של הכספת עלולים להגיע לידיים הלא נכונות. במקרה של מנגנון נעילה ביומטרי מורשי שימוש הם רק בעלי טביעת אצבע. רעיון זה הינו מנגנון אבטחה מעולה עבור כספות מהם השימוש מורשה לקומץ קטן של מורשי שימוש. למרות זאת עד 2012 נעשה ניסיון לייצר כספות בעלות מנעול טביעת אצבע, תוך כדי שימוש במנעול סלנוייד, אך הם התגלו כבעלות תקלות רבות ונכון להיום (2013) הם אינם ממולצות לשימוש. כיום פורצי מנעולים משתמשים במנגנון נעילה זה למיגון דרכי הגישה, כלומר בדלת המובילה אל החדר בו הושמה הכספת, לרוב מותקן קודן טביעת אצבע (במקרים של רכוש בעל ערך רב).

הוסף תגובה

תגובות

, , ,

© כל הזכויות שמורות למרכז הארצי למנעולנות מקצועית. רח' הרב יצחק רובנשטיין 13 תל אביב-יפו. טל' 072-33-80-660 , info@best4u.co.il